Solarninovinky.cz

Senátor Čunek: Recyklace panelů by měla probíhat na tržním základě

Nedávné projednávání zákona o odpadech v Senátu, který upravuje i recyklaci solárních panelů, mělo docela zajímavý průběh. Někteří ze senátorů návrh recyklace panelů silně kritizovali.

title=


Senátor Čunek navrhoval posunout odložení povinnosti platit za recyklaci panelů o půl roku.  Podle Čunka by recyklace panelů měla probíhat na základě tržního mechanismu.

Detaily Čunkova projevu přinášíme níže:

Já bych se ale pozastavil ještě navíc nad jinou věcí, která v tomto zákoně je, a já o ní přemýšlím a přidávám se k tomu, že vyhláška samozřejmě ministerstvem zpracována již měla být. A to byl důvod, proč jsme chtěli s panem kolegou Najbrtem posunout o půl roku ty povinnosti kladené dříve, tedy od 30. 6., na provozovatele. 

Tzn. o půl roku, do 31. 12. 2013, ale ten důvod byl ještě jiný. A to ten, abychom se mohli podívat, jaká bude ministerská vyhláška a jak se vypořádá s tím, že opět mám dojem, že někdo využil toho spravedlivého samozřejmě boje proti solárníkům k tomu, aby jim uložil povinnosti tedy platit. Ale už do toho se vsunuje konkrétní firma, která říká, my budeme jedinými oprávněnými, kteří budou sbírat tyto peníze. Protože to nebudou peníze státu. To budou peníze, které půjdou na tuto likvidaci. A už se tam vsunují subjekty, které říkají, my jsme ti jediní oprávnění, kteří budeme likvidovat solární panely.

Dneska – samozřejmě já jsem to nepočítal, nejsem schopen to spočítat naprosto přesvědčivě, ale existují firmy, které počítají, že už dnes likvidace solárních panelů – mluvím o solárních panelech, ne o těch patkách, konstrukcích atd. – je buď v zisku, a nebo tedy, jak se říká v kladné nule. To znamená, vezme-li někdo rozbité panely a dá je specializované firmě, ona to udělá, když ne zadarmo, tak za drobný peníz, který tedy tomu, kdo tam ty panely doveze, dá.

To znamená, že ty peníze, které teď jsou, tak zdá se, jako by byly zbytečné. Ale tady bych připomněl panu ministrovi, on to jistě ví, ale jaksi nadneseně řečeno, že ta likvidace skutečně, pokud se ty peníze budou střádat, tak musí být na celé to dílo. To znamená nejen na ty panely, ale na měniče, na patky, na uvedení toho prostoru toho pole do nějakého původního stavu. A to mi věřte, že jsem z dikce zákona příliš nepochopil. To není naprosto jasně tam dané.

Takže pak ty peníze, o kterých jsme teď mluvili, a proto jsem tak plédoval o to, co naštěstí v tom zákoně již je, aby ministerská vyhláška správně podchytila všechny tyto aspekty a aby jasně stanovila, že nebude jeden dominantní vybraný, určený likvidátor, tedy firma, subjekt, likvidátor, ale že to musí být trh. 

To znamená, že bude více licencí, které budou nabízet těm solárníkům, že oni si vezmou ty peníze, tak jak jsme to kdysi udělali u pojištění např. vozidel. Takže tato obdoba by tady měla být, to znamená aby více pojišťoven – my si dneska můžeme pojistit vozidlo v povinném ručení u více pojišťoven, tak aby to stejně tak bylo tady u likvidace panelů.

Datum: 4.4.2013 | Rubrika: Solarninovinky.cz

Zdroj: Solarninovinky.cz

O webu

Zajímáte-li se o solární ohřev vody, pak jste na našich webových stránkách na správné adrese. Zde nejdete základní informace, které potřebujete znát, abyste se v dané problematice dobře orientovali. Dozvíte se zde, co je solární ohřev vody, a na jakém principu pracuje. Dále získáte informace o tom, v čem spočívá jejich velká výhoda. Budete-li si solární zařízení pořídit, je možné získat od státu také finanční podporu a to z programu Zelená úsporám.  Naleznete zde i malý slovníček nejzákladnějších pojmů. To a mnohem více naleznete na našich webových stránkách věnovaných solárnímu ohřevu vody.

Stránky webu