6.6.2020
Čínský solární průmysl podle EU těží z nelegální podpory
Evropská unie varovala Peking, že má důkazy o výhodách, které plynou čínským solárním společnostem z nelegálních subvencí. Uvedly to zdroje agentury Reuters. EU na začátku srpna oficiálně ukončila spor o dovoz levných solárních panelů z Číny do Evropy. Brusel nyní tvrdí, že po dohodě další kroky v tuto chvíli podnikat nebude.
Evropské společnosti obviňují čínské konkurenty, že těží z neoprávněné vládní pomoci, která jim loni umožnila dostat do Evropy solární panely v hodnotě 21 miliard eur.
Solární spor je dosud největším obchodním konfliktem mezi Bruselem a Pekingem, který hrozil přerůst v obchodní válku mezi oběma mocnosti. Napětí na konci července zmírnila kompromisní dohoda s čínskou stranou o minimálních cenách čínských solárních panelů dovážených do Evropy.
Podle zdrojů Reuters vyšetřování Evropské komise v čínském solárním sektoru během devíti měsíců zjistilo, že Peking porušil pravidla Světové obchodní organizace, když společnostem umožňoval levné úvěry nebo daňové úlevy.
Jsou tu jasné náznaky, že (čínská) vládní politika ovlivňuje rozhodování bank při určování podmínek financování solárním společnostem, řekl jeden zdroj. Další zdroj uvedl, že výsledky vyšetřování dostali čínští i evropští výrobci.
Čína je pro EU druhým největším obchodním partnerem po USA. Čínské společnosti popírají, že jsou příjemci nelegální pomoci od státu. Brusel podle unijního práva po nedávné dohodě o cenovém omezení nemůže na čínské solární vývozce uvalit více sankcí. Vlády zemí EU mají v prosinci rozhodnout, jestli červencovou kompromisní dohodu o minimálních cenách podpoří; pokud ano, pak bude platit do roku 2015.
Zdroj: Solarninovinky.cz